Потужності оператора ринку

Що відноситься до потужностей оператора ринку?

Потужності — споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об’єктів санітарних заходів.

Хто зобов’язаний зареєструвати потужності або отримати експлуатаційний дозвіл?

Якщо ви оператор ринку, ви зобов’язані працювати в правовому полі, мати зареєстровані потужності або експлуатаційний дозвіл.

Державна реєстрація потужностей

Згідно ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та наказу Мінагрополітики та продовольства України № 39 від 10.02.2016 р. «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам»; в державі створено реєстр операторів ринку харчових продуктів.

Реєстрації підлягає кожна окрема потужність, що є в управлінні оператора ринку, та які використовуються на будь якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів.

Хто повинен реєструвати потужності?

  • оператори ринку, які провадять діяльність, пов’язану з первинним виробництвом, та/або транспортуванням, та/або зберіганням, та/або продажем харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатними для споживання людиною;
  • заклади громадського харчування;
  • потужності, які здійснюють виробництво харчових продуктів, інгредієнтами яких є виключно продукти рослинного походження та/або перероблені продукти тваринного походження;
  • заклади роздрібної торгівлі, обсяги продажів окремих харчових продуктів якими не перевищують обсягів, затверджених відповідною постановою КМУ з урахуванням кращих міжнародних та європейських практик, а також документів відповідних міжнародних організацій. У разі відсутності такої постанови ця норма поширюється на всі заклади роздрібної торгівлі.

Що потрібно зробити?

Оператор ринку харчових продуктів, який використовує потужність, зобов’язаний подати заяву відповідного зразка до територіального органу Держпродспоживслужби та за 15 днів отримати інформацію про державну реєстрацію потужності.

Заяву для реєстрації можна завантажити з розділу «Діяльність» – «Реєстри» або за посиланням.

Скільки це коштує?

Державна реєстрація здійснюється безкоштовно.

Що буде, якщо оператор не зареєструє потужності?

Ст. 64 Закону України передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про безпечність харчових продуктів та роботу незареєстрованих потужностей. Так, за виробництво та зберігання харчових продуктів на незареєстрованих потужностях передбачено штраф в розмірі від 23 до 30 мінімальних заробітних плат на юридичних осіб (85629,0 – 111690,0 грн) та у розмірі від восьми до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат на фізичних осіб – підприємців (29784,0 – 55845,0 грн). Робота по встановленню незареєстрованих об’єктів з виробництва та обігу харчових продуктів, а також притягнення до відповідальності посадових та фізичних осіб, проводиться в ході планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Більш детально у Порядку № 39.